Laptop w leasing czy wynajem? Czy leasing laptopa się opłaca?

Posted on

Większość przedsiębiorców poszukując sprzętu do firmy staje przed odpowiedzią na kilka ważnych pytań. Na początku zastanawiamy się jaki komputer do firmy kupić? W zależności od tego czy potrzebny nam komputer do tworzenia grafik, czy do prowadzenia biura rachunkowego musimy postawić na różny sprzęt. 

Kolejną kwestią jest budżet, wyznaczamy jego wysokość i zaczynamy myśleć w kategoriach cenowych – jaki laptop do 3000 zł możemy kupić? Czy może jednak uda nam się wygospodarować pieniądze na laptop do 5000 zł? Tutaj przychodzi myśl o skorzystaniu z innych metod finansowania, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze na późniejsze inwestycje lub tworzenie bezpiecznej poduszki finansowej dla naszego biznesu. 

Finansowanie sprzętu dla firm – czyli leasing, kredyt i wynajem, czy to się opłaca?

Każdy przedsiębiorca wie już na czym polega laptop w leasing, wybieramy sprzęt, określamy wysokość wpłaty własnej i długość trwania kontraktu, po czym spłacamy sprzęt w miesięcznych ratach

Każdy przedsiębiorca wie już na czym polega laptop w leasing, wybieramy sprzęt, określamy wysokość wpłaty własnej i długość trwania kontraktu, po czym spłacamy sprzęt w miesięcznych ratach. Czym leasing różni się od kredytu? Przede wszystkim koszt wpłaty i miesięcznych rat można uznać za koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. W kredycie tylko niewielka część raty może zostać do niego zaliczona. Kredyt wiąże się również z pozyskaniem sprzętu na własność, w przypadku leasingu, właścicielem pozostaje leasingodawca. 

Stosunkowo nową możliwością na rynku finansowym jest wynajem sprzętu. Przedsiębiorcy wciąż jednak nie są przekonani, czy wynajem sprzętu się opłaca? 

Wypożyczalnia laptopów kojarzona jest zazwyczaj z pojęciem „wynajem krótkoterminowy”. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym sprzęt elektroniczny potrzebny jest na dłużej. Pojawiają się więc instytucje, które na zasadach subskrypcji oferują nam wynajem długoterminowy. Niezależnie od tego czy interesuje nas najnowszy sprzęt Apple, laptop ASUS czy komputer stacjonarny, możemy mieć go za ułamek ceny. Na czym polega wynajem sprzętu? Na płaceniu za korzystanie z niego, a nie jego pełną rynkową wartość. Miesięczne opłaty są stosunkowo niskie, jeżeli porównamy wynajem, kredyt czy leasing. 

Wypożyczalnia laptopów kojarzona jest zazwyczaj z pojęciem „wynajem krótkoterminowy”

Często pojawia się pytanie czy mogę wrzucić wynajem w koszty prowadzenia działalności? Odpowiedź jest prosta – tak! Wynajem jest bowiem usługą, a nie zobowiązaniem. W miesięcznej racie zawsze zawarty jest również serwis laptopa, telefonu czy Apple Watch oraz podstawowe ubezpieczenie. Warto zaznaczyć, że wynajem długoterminowy komputera dodatkowo (w ramach jednej umowy) daje możliwość sfinansowania również interesujących Cię akcesoriów, tutaj cena nie gra roli, może być to mysz bezprzewodowa, torba do laptopa, etui czy obudowa na telefon. 

Obniża również próg wejścia w inwestycję – nie wymaga wkładu własnego, a dzięki niższym ratom firma może pozwolić sobie na lepszy sprzęt niż w przypadku pozostałych metod finansowania. Jeżeli więc zastanawiamy się nad pozyskaniem nowego sprzętu, warto rozeznać się we wszystkich możliwościach, jakie oferuje nam większość sklepów komputerowych na swoich platformach.