Prowadzenie firmy wiąże się ze sporą ilością obowiązków. W zależności od konkretnej branży, w jakiej na co dzień funkcjonuje dany biznes, przedsiębiorcy mogą spędzać przed komputerem nawet kilkanaście godzin dziennie. Pojawia się więc pytanie, jaki sprzęt wybrać do użytku biznesowego? Co będzie lepszym wyborem, tradycyjny komputer stacjonarny, a może nowoczesny laptop? O zaletach obu rozwiązań opowiemy w dalszej części tekstu.
Nowoczesne laptopy biznesowe – jaki jest wybór na rynku?
Ogromną zaletą laptopów jest fakt, że są to prawdziwie mobilne urządzenia. Na co dzień pozwalają one na komfortową pracę w biurze, ale przez wzgląd na kompaktowe gabaryty i niewielką masę, z łatwością możemy zabrać je ze sobą do domu, by realizować swoje obowiązki w ramach home office. Dawniej często mówiło się, że laptopy oferują znacznie mniejszą wydajność pracy, aniżeli komputery stacjonarne. Dziś różnica jest naprawdę trudna do zauważenia, przynajmniej w przypadku codziennej pracy. Dobrym przykładem są laptopy Dell – ITnes, które obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Urządzenia tej marki są wyposażone w wydajne i trwałe procesory Intel Core 11. generacji. W połączeniu z 8- lub 16-gigabajtową pamięcią RAM, podzespoły zapewniają komfortową i sprawną pracę, niezależnie od obciążenia komputera.
Pomimo że laptopy cechują się stosunkowo niewielką przekątną ekranu, dzięki odpowiednio dobranej rozdzielczości obrazu, elementy wyświetlane na ekranie są wyraźne i nie męczą wzroku. W razie potrzeby w każdej chwili możemy też podłączyć do niego większy monitor czy telewizor. Dużą zaletą jest fakt, że współczesne laptopy są wyposażone w obszerne dyski SSD, które pozwalają przyspieszyć działanie systemu. Nie sposób nie wspomnieć także o kwestiach związanych z finansami. Wysoce wydajny laptop często może być o wiele tańszy w zakupie, aniżeli podobnie skonfigurowany komputer stacjonarny, szczególnie zważywszy na fakt, że o PC musimy dodatkowo dokupić monitor, klawiaturę, myszkę, czy głośniki, aby zapewnić sobie pełną funkcjonalność.
Komputery stacjonarne – czym się charakteryzują?
W odróżnieniu od laptopów, komputery stacjonarne (PC) przeznaczone są wyłącznie do użytku na miejscu, w biurze. Duża, ciężka obudowa zniechęca, jeśli nie uniemożliwia wygodne przemieszczanie sprzętu. Co więcej, korzystając z komputera stacjonarnego, musimy wyposażyć się dodatkowo w ekran (monitor lub telewizor) oraz urządzenia wskazujące. W praktyce dużą zaletą jest jednak możliwość dowolnej konfiguracji PC-ta poprzez wymianę poszczególnych podzespołów na nowe, bardziej wydajne. Decydując się na zakup komputera stacjonarnego, możemy w dalszej perspektywie czasu poddawać go ciągłym, regularnym ulepszeniom, zmieniając dysk twardy na większy albo procesor – na bardziej wydajny.
Wybór komputera stacjonarnego jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które w swojej pracy zajmują się zadaniami wymagającymi wyjątkowej wydajności pracy systemu. Do takich działań możemy zaliczyć przykładowo obróbkę materiałów wideo, projektowanie graficzne, modelowanie 3D i inne procesy, wymagające dużej mocy przerobowej. Z kolei w codziennej pracy, szczególnie w przypadku obowiązków biurowych, tak duża moc obliczeniowa nie będzie wykorzystywana. W takiej sytuacji zakup komputera o bardzo dużej wydajności nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ trudno będzie wykorzystać jego potencjał.
Jaki sprzęt wybrać dla biznesu? – podsumowanie
Wybór sprzętu do codziennej pracy zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika, czy sposobu, w jaki będzie on wykorzystywany. Należy jednak zauważyć, że obecnie to laptopy wydają się być bardziej praktycznym i uniwersalnym wyborem. Kompaktowe rozmiary zapewniają możliwość zabrania komputera w dowolne miejsce na świecie. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dobrą torbę, czy walizkę, która zabezpieczy sprzęt przed warunkami zewnętrznymi. Z kolei wydajne podzespoły zapewniają możliwość sprawnej, komfortowej pracy, niezależnie od wykonywanych obowiązków. Mocne procesory Intel Core, obszerne dyski SSD, czy zapas pamięci RAM zapewniają szybkość działania w każdych warunkach.