Jaki serwer wybrać do mniejszej firmy?

Posted on

Odpowiednia infrastruktura nie tylko usprawnia pracę przedsiębiorstwa, ale często również warunkuje jego rozwój. Wobec tego zakup serwerów i urządzeń towarzyszących jest raczej inwestycją, aniżeli wydatkiem z perspektywy dynamicznie rozwijającej się firmy, którą zwiększa skalę działalności w kraju czy za granicą. O czym należy pamiętać, wybierając serwer do mniejszej firmy? Czego nie można pominąć przy kompletowaniu infrastruktury komputerowej?

Serwer w zastosowaniu biznesowym

Mniejsi przedsiębiorcy inwestujący w infrastrukturę komputerową, często nie przywiązują należytej wagi do jakości i efektywności podzespołów. Wydaje im się, że podstawowe urządzenie w pełni zaspokoi ich potrzeby. Owszem, może tak być na początku, jednak z czasem, gdy firma rozwija się wchodząc we współpracę z innymi partnerami, czy realizując większą liczbę zleceń, wówczas poszerzony musi zostać nie tylko zespół pracowników, ale również gama urządzeń.

Odpowiednia infrastruktura nie tylko usprawnia pracę przedsiębiorstwa, ale często również warunkuje jego rozwój

Na rynku znajdują się dedykowane urządzenia przeznaczone do mniejszych przedsiębiorstw czy oddziałów dużych firm. Cechą charakterystyczną jest zwiększona wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii. W efekcie wybór dedykowanego narzędzia pozytywnie odbija się na budżecie firmy, nie naruszając struktury kosztów prowadzenia działalności czy operacyjnych. Naturalny jest fakt, że mniejsze firmy zatrudniają mniejszą liczbę specjalistów. Z tego powodu taki serwer powinien być również prosty w obsłudze. Warto wybrać gamę produktów, która może być obsługiwana przez pracowników bez specjalistycznego szkolenia technicznego.

O czym nie można zapomnieć podczas kompletowania infrastruktury?

W przypadku każdej firmy niezależnie od skali prowadzonej działalności kluczowe jest bezpieczeństwo danych. To ono warunkuje funkcjonowanie i zabezpieczanie informacji z perspektywy pracownika oraz klienta. W środowisku biznesowym to również niezwykle istotny element budowania własnej strategii i komunikacji na linii odbiorca-dostawca. Firmie, która szczególnie dba o bezpieczeństwo danych i przestrzega wszystkich zasad dotyczących praw własności, łatwiej jest zaufać, a co za tym idzie, jest częściej wybierana przez potencjalnych klientów.

Odpowiednia infrastruktura nie tylko usprawnia pracę przedsiębiorstwa, ale często również warunkuje jego rozwój

Środowisko a koszty – istotne zależności

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zwraca uwagę na kwestię środowiska. Z tego względu starają się ograniczać straty energii poza godzinami funkcjonowania biura. Dlatego należy przeanalizować, czy dane urządzenie jest wyposażone w funkcje, które pozwolą na zmniejszenie ilości pobieranej energii, a tym samym ograniczy straty i koszty.

Fujitsu PRIMERGY to seria dedykowana mniejszym firmom. Sprzęt ten nie tylko może być bez przeszkód używany w mniej rozbudowanych środowiskach biurowych, ale również jego obsługa jest ułatwiona. W efekcie z powodzeniem mogą go obsługiwać osoby bez kursów technicznych czy kierunkowego wykształcenia. To znacząco ogranicza koszty z perspektywy przedsiębiorstwa działającego na mniejszą skalę. Jedną z głównych zalet serii PRIMERGY jest zastosowanie funkcji 0-Watt. Dzięki niej po wyłączeniu serwer nie pobiera energii, co istotnie wpływa na rachunki. Co więcej, jego działanie wiąże się z generowaniem dźwięku na poziomie 24dB, a to znacznie mniej niż podobne urządzenia. Wobec tego nie przeszkadza w pracy oraz nie wymaga oddzielnego pomieszczenia.

W mniejszych budynkach będącymi biurami nie zawsze jest wydzielone pomieszczenie, w którym znajduje się serwer. W praktyce infrastruktura ta podczas funkcjonowania jest głośna, przez co utrudnia pracę innym. Warto zatem wybierać sprzęt, który eliminuje ten czynnik poprzez cichą pracę w codziennych warunkach. Jakościowy sprzęt charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością. Zazwyczaj każdy przestój działa negatywnie na rozwój firmy oraz przyczynia się do generowania dodatkowych kosztów. Inwestycja w jakościowy zestaw nie tylko nie będzie regularnie nadwyrężać budżetu poprzez niezbędne prace serwisowe, ale także pozwoli na zrównoważony rozwój firmy w dogodnym otoczeniu biznesowym.