Komputer do zadań specjalnych – przegląd ważnych parametrów

Posted on

Dobór parametrów komputera przenośnego do roli, jaką ma pełnić, jest kluczowy dla wydajności pracy, przez jego pomocy wykonywanej. Choć pozornie, może wydawać się trudny, wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Komputer do pracy – inny dla grafika, inny dla gracza

Dobór parametrów komputera przenośnego do roli, jaką ma pełnić, jest kluczowy dla wydajności pracy, przez jego pomocy wykonywanej

Nie będzie żadną nowością stwierdzenie, że laptopy różnią się wieloma parametrami. Jakość przetwarzania danych, moc i rodzaj procesora, gabaryty – wszystko to składa się na listę, spośród której można dokonywać wyboru. Warto oprzeć go na konkretnych potrzebach wynikających z zadań powierzanych komputerowi. Poniżej kilka istotnych cech związanych ze specyfiką pracy laptopa.

  • kompaktowość – w jej przypadku znaczenie ma ilość powierzchni na stanowisku pracy. Jeżeli jest jej niewiele – postaw na wersję mini. Rozmiar komputera będzie też istotny, w przypadku korzystania z komputera przenośnego podczas podróży. Warto zadać sobie pytanie – jak ważna jest dla mnie kompaktowość laptopa? W razie pracy w terenie i częstych podróży może ona być priorytetowa.
  • odpowiednie podzespoły – lepsze, profesjonalne podzespoły mogą okazać się niezbędne podczas wykonywania pracy grafika komputerowego, projektanta czy też inżyniera. Elementy takie jak np. karta graficzna będą musiały spełnić wymagania wyższe, niż przeciętnego użytkownika. Podobnie wygląda kwestia ilości pamięci RAM. Niekiedy, poza nią, praktycznym rozwiązaniem będzie też moduł korekcji błędów – ECC pozwalający inżynierowi korzystać z specjalistycznego oprogramowania i dokonywać symulacji.

Nie będzie żadną nowością stwierdzenie, że laptopy różnią się wieloma parametrami

  • rodzaj procesora – procesor w laptopie ma pewne ograniczenia – związane z zasilaniem i chłodzeniem. Dlatego w przypadku konieczności używania bardzo silnego procesora warto rozważyć kupno komputera stacjonarnego. Mimo wspomnianych wyżej czynników, wiele laptopów, w tym np. laptopy Apple, może pochwalić się bardzo zadowalającymi parametrami, związanymi z działaniem procesora.
  • poziom hałasu, generowanego w czasie pracy – poza osobistymi odczuciami użytkownika znaczenie temu, jak uciążliwy jest odgłos pracy komputera, nadaje miejsce w jakim z niego korzystamy. Prosty przykład – jeżeli w biurze typu open space zamkniemy 20 hałasujących sprzętów – to można spodziewać się, że fakt ten będzie miał wpływ na jakość pracy znajdujących się tam ludzi.
  • miejsce przechowywania danych  – ma wpływ na ilość pamięci, w jaką wyposażony powinien być komputer. Jeżeli dane, zwyczajowo, są przechowywane w chmurze nie będzie miało to wielkiego znaczenia. Jeśli jednak nacisk będzie położony na bezpieczeństwo danych, dobrze jest mieć dla nich miejsce na własnym urządzeniu.