Vostro, Latitude i XPS – jaki laptop Dell wybrać?

Posted on

Dell to marka, która zdobyła ogromną popularność w świecie biznesowych laptopów. Nic w tym dziwnego – tworzy ona wysokiej jakości urządzenia, które charakteryzuje mobilność, wydajność i estetyka zewnętrzna. Na rynku można spotkać trzy serie, które dla niewprawnego oka mogą przysporzyć kłopotów przy wyborze. Czym różnią się od siebie serie Vostro, Latitute i XPS? Warto przyjrzeć się im z osobna, aby się tego dowiedzieć.

Dell Vostro – czym się odznacza?

Jest to seria, w której znaleźć można szeroką gamę produktów. Nie zabraknie budżetowych opcji, które pozwolą na sprawną pracę w podstawowych programach biurowych. Miłośnicy dedykowanych kart graficznych i wydajnych podzespołów też znajdą coś dla siebie.  Vostro, niezależnie od modelu, charakteryzują się lekkością, mobilnością i solidnym wykonaniem. Wszystko to łączy się z funkcjonalnością, która objawia się w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, takich jak czytniki linii papilarnych oraz systemy szyfrowania TPM 2.0.

Dell Vostro dzieli się na kilka serii. Czym się od siebie różnią?

Dell to marka, która zdobyła ogromną popularność w świecie biznesowych laptopów

  • Dell Vostro seria 3000 – zawiera w sobie podstawowe opcje biurowe, które zaopatrzone zostały w procesory Intel i3, zintegrowane karty graficzne oraz pamięć RAM w granicach 8-16 GB. Wydajne matryce IPS o rozdzielczości Full HD zapewniają dobrą jakość obrazu, a pojemne dyski SSD gwarantują sprawną pracę oraz szybki zapis i odczyt danych.
  • Dell Vostro seria 5000 – wyposażona w lepsze podzespoły, a w tym w procesory Intel, takie jak i5-11300H. Nie zabrakło również większej pojemności pamięci RAM. Modele te przeznaczone zostały do pracy na bardziej wymagającym oprogramowaniu. Brak dedykowanej karty graficznej sprawia jednak, że nie obsłużą sprawnie zaawansowanych aplikacji graficznych lub renderujących.
  • Dell Vostro seria 7000 – przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Znajdą się tutaj procesory z najnowszej, 11. generacji Intel i7. Nie zabraknie też dedykowanych kart graficznych, a w tym NVIDIA GeForce RTX 3050 (https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3050/). To gwarancja obsłużenia nawet najbardziej zaawansowanych oprogramowań. Oczywiście nie zabrakło tutaj również większej pojemności RAM oraz dysków SSD.

Dell Latitude – dla kogo?

Dell Latitude seria 3000 – seria wyposażona w procesory Intel i3, zawierając w sobie pamięć ram w okolicach 8GB oraz niewielkie dyski SSD

Jest to seria, która stworzona została z myślą o możliwości personalizacji. Choć zawiera w sobie jedynie cztery serie, ilość kombinacji podzespołów jest tutaj praktycznie nieograniczona, przez co każdy może dostosować je do potrzeb swoich i swojej firmy. Modele te zostały zaprojektowane z myślą o wytrzymałości obudowy, pojemnych bateriach i wszystkich kluczowych aspektach dobrego biznesowego laptopa – nie zabrakło złączy ThunderBolt 3, czytników Smart Card, skanerów linii papilarnych oraz modułów TPM oraz NFC.

Dell Latitude posiada cztery serie. Co w nich znajdziemy?

  • Dell Latitude seria 3000 – seria wyposażona w procesory Intel i3, zawierając w sobie pamięć ram w okolicach 8GB oraz niewielkie dyski SSD. To opcje do najprostszych czynności biurowych.
  • Dell Latitude seria 5000 – kolejna seria pośrednia, gdzie podzespoły są lepsze, jednak wciąż nie są wyposażone w dedykowane karty graficzne. Zazwyczaj spotkać można się z procesorami Intel i5 w 11. edycji Tiger Lake oraz z 14″ wyświetlaczami o rozdzielczości Full HD.
  • Dell Latitude seria 7000 – zawierają w sobie dedykowane karty NVIDIA GeForce, procesory Intel i7 oraz złącza ThunderBolt 3.0. Nadadzą się do szerokiej gamy programów graficznych.

Można spotkać się również z serią 9000, która charakteryzuje się wyświetlaczami dotykowymi o rozdzielczości QHD oraz najnowszymi podzespołami. To multimedialne urządzenia, które mają praktycznie nieograniczone możliwości.

Dell XPS – czym się odznacza?

To modele najwyższej klasy, które przeznaczone są do uniwersalnego użytku, tworzenia grafik i renderowania filmów. Nie zabraknie tutaj takich pereł, jak procesora Intel i9-12900HK, wyświetlaczy dotykowych OLED o rozdzielczości 3456×2160 oraz 64 GB RAM. Wszystko to zwieńczają dedykowane karty graficzne, takie jak GeForce RTX 3050i.

Wybierając Dell laptopy, warto spojrzeć na odpowiednią serię. Modele XPS przeznaczone są dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Laptopy Vostro to opcje, które sprawdzą się w szerokiej gamie miejsc, zapewniając mobilność i lekkość. Dell Latitude to seria, która pozwala na dowolną konfigurację. Warto poznać swoje potrzeby i wybrać laptopa zgodnie z nimi.