Który serwer NAS wybrać między Qnap a Synology?

Posted on

Na rynku serwerów NAS istnieje wielu producentów. Najczęściej jednak można spotkać modele firm QNAP, lub Synology, które zdecydowanie dominują w sprzedaży serwerów NAS. Te dwie marki szybko dostrzegły potencjał serwerów NAS dla użytkowników domowych i biznesowych i skupiły się na rozwoju doświadczenia użytkownika, a inni poszli w ich ślady. W rezultacie stworzyli oni gamę modeli, które spełniają potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. Ale gama produktów jest tak szeroka, że trudno wybrać między QNAP a Synology. Błędem byłoby kupienie serwera NAS, który nie nadaje się do zamierzonych zastosowań. W tym artykule porównamy serwery NAS QNAP i Synology, aby pomóc Ci zdecydować, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

System operacyjny: Czy lepsze są serwery NAS QNAP, czy Synology

System operacyjny serwera NAS to szkielet urządzenia. Zarówno QNAP, jak i Synology opracowali własny system operacyjny, w który wyposażają wszystkie swoje urządzenia. I to właśnie wyróżnia tych dwóch producentów, ponieważ ich systemy operacyjne są znane jako najlepsze na rynku. Oba systemy operacyjne – DSM dla Synology i QTS dla Qnap – są zaprojektowane w ten sam sposób. Użytkownik uzyskuje dostęp do swojego serwera NAS poprzez pulpit przypominający komputer, z paskiem menu i serią ikon, które umożliwiają bardziej szczegółowy dostęp do różnych funkcji NAS. Bogaty interfejs graficzny ułatwia również dostęp na smartfonie lub tablecie. Jeśli lubisz majsterkować i rozumieć, prawdopodobnie będziesz się lepiej bawić z QTS. Jeśli szukasz prostoty i nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu na buszowaniu w ustawieniach, to DSM jest najlepszym rozwiązaniem.

Qnap Turbo Station (QTS) firmy QNAP

Wraz z rozwojem aktualizacji systemu operacyjnego, serwery NAS QNAP zdołały dogonić w rozwoju firmę Synology, zwłaszcza od czasu QTS 4.0 (obecnie najnowszą wersją jest QTS 5.0). QNAP zainspirował się Androidem i Windowsem dla swojego opartego na Linuksie systemu operacyjnego QTS. Podobnie jak Synology, QNAP również postawił na intuicyjność, ale proponując łatwo dostępne obszerne informacje techniczne. Użytkownik może pójść o krok dalej w dostosowywaniu swojego środowiska i ma większą kontrolę nad swoją maszyną.

Na przykład jednym kliknięciem można uzyskać dostęp do temperatury obudowy, dostępnej przestrzeni dyskowej czy szeregu wskaźników wydajności. Jeśli najedziesz myszką na folder, uzyskasz dostęp do jego rozmiaru. Istnieje wiele podobnych szczegółów, które zachwycą tych, którzy chcą zagłębić się w techniczną stronę serwera NAS, ale mogą być nieco zagmatwane dla początkujących.

Zdalny dostęp: w tej kwestii wygrywają serwery NAS QNAP

Serwery NAS QNAP mają więcej portów USB niż Synology

To jedna z głównych zalet serwera NAS: zdalny dostęp do danych z kopii zapasowych. Czy to w przypadku QNAP czy Synology, wszystkie urządzenia oferują zdalny dostęp ze smartfona z systemem Android, iOS czy nawet Windows Phone.

Synology

Synology oferują kilkanaście różnych aplikacji w zależności od potrzeb. Ogólny dostęp do plików dzięki DS File, dostęp do zdjęć dzięki DS Photo, odtwarzanie wideo dzięki DS Video lub audio dzięki DS Audio. Możesz nawet sterować nagrywaniem z kamer monitoringu, sprawdzać postępy w pobieraniu plików i synchronizować dane. Aplikacje łatwe w użyciu, ale w zamian za to istnieje ograniczone technicznie. Niestety, Synology nie pozwala używać aplikacji firm trzecich.

QNAP

Serwery NAS QNAP oferują odpowiednik Synology z Qfile, Qvideo i Qmusic. Aplikacje są bardziej zaawansowane technicznie i liczniejsze. Istnieje około piętnastu aplikacji opracowanych przez Qnap. Dodając do tego liczne aplikacje firm trzecich, można znacznie zwiększyć funkcjonalność zdalnego dostępu z poziomu smartfona. Siłą serwerów NAS QNAP jest możliwość sprzężenia tych aplikacji ze sobą, jak na przykład z IFTTT (If This Then That). Aplikacja ta pozwala na automatyzację pewnych zadań. Można tworzyć aplety typu „Jeśli ktoś oznaczy mnie na zdjęciu na Facebooku, prześlij je na mój serwer NAS” lub „Gdy plik zostanie zapisany na Dropboxie, zapisz go na moim serwerze NAS”. Możliwości są ogromne. Ale z drugiej strony może to prowadzić do niestabilności niektórych aplikacji firm trzecich.

Łączność: QNAP jest daleko z przodu nad konkurencją

Jeśli chodzi o łączność, QNAP zawsze miał przewagę nad Synology. QNAP często oferuje więcej i lepiej.

  • Serwery NAS QNAP mają więcej portów USB niż Synology. Przedni port USB jest dostępny w prawie wszystkich modelach QNAP, podczas gdy u konkurencji jest to nadal rzadkość.
  • Jeśli chodzi o łączność multimedialną, to nierzadko w QNAP znajdziemy porty HDMI, podczas gdy w Synology ich nie znajdziemy.
  • Od 2020 roku QNAP przyjął w swoich high-endowych modelach porty 2,5Gb Ethernet. Synology zaczęło oferować te same porty od końca 2022 roku.