Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze serwerów jest ich rozmiar. Jeśli chodzi o serwery, to w celu standaryzacji wysokości obudów serwerowych i uproszczenia procesu umieszczania ich w wyspecjalizowanych szafach, do pomiaru używane są jednostki “U” (1U = 4,4 cm). W tym przewodniku dowiesz się więcej o cechach charakterystycznych tych poszczególnych jednostek.
Serwery o rozmiarze 1U to z reguły małe i niedrogie serwery dla małych biur
Pierwszą opcją są serwery 1U – najmniejsze standardowe modele. Są one potocznie nazywane cienkimi lub wąskimi serwerami ze względu na ich niewielką wysokość (tylko 4,4 cm).
Zalety serwerów 1U
- Niski koszt. Te modele serwerów są często znacznie tańsze w porównaniu do większych serwerów.
- Kompaktowość. Zajmują minimalną przestrzeń po zamontowaniu w szafie.
Ze względu na niewielki rozmiar serwerów 1U, mają one pewne ograniczenia
- Zazwyczaj w obudowie 1U można zainstalować tylko 1 procesor.
- Liczba gniazd na karty rozszerzeń jest ograniczona.
- Liczba dysków również jest ograniczona: zazwyczaj można zainstalować maksymalnie 8-12 dysków (format 2,5 cala) lub 4 dyski (format 3,5 cala);
- Ze względu na duże zagęszczenie komponentów, chłodzenie jest czasami problematyczne.
Modele serwerów 1U są zatem odpowiednią opcją dla małych biur, w których wykonywane są proste zadania, takie jak wdrażanie serwerów internetowych, usług pocztowych, czy przechowywania plików i baz danych.
Serwery 2U to uniwersalna opcja dla średnich firm
Serwery o wysokości 2U są dwa razy wyższe niż serwery 1U. W takich modelach serwerów można instalować bardziej wydajne konfiguracje: do 4 procesorów, do 16 kart rozszerzeń, oraz większa liczba dysków: 10-25 dysków (w formacie 2,5 cala).
Główne zalety serwerów 2U w porównaniu z kompaktowymi modelami 1U to
- Lepsze chłodzenie dzięki wolnej przestrzeni na wentylatory i rurki cieplne;
- Wyższy poziom wydajności złożonych operacji i zadań.
Serwery 2U stały się powszechne wśród średnich firm ze względu na optymalną równowagę takich wskaźników, jak kompaktowość, wydajność i cena. Te modele serwerów mogą być wykorzystywane do wykonywania wielu zadań z różnych kategorii.
3U i 4U – wydajne serwery o zwiększonej pojemności
Serwery 3U i 4U charakteryzują się jeszcze większą pojemnością obudowy. Cecha ta umożliwia zainstalowanie w nich: do 4 procesorów z 6 dwugniazdowymi akceleratorami do wysokowydajnych obliczeń, oraz do 99 dysków o pojemności do 22 TB każdy.
Ze względu na taką moc sprzętową, serwery 3U i 4U są doskonałym wyborem do pracy z aplikacjami i zadaniami, takimi jak:
- Wirtualizacja serwerów i desktopowych systemów operacyjnych.
- Przetwarzanie obrazu, edycja wideo, renderowanie 3D.
- Sztuczna inteligencja.
Ze względu na optymalne połączenie wydajności i kosztów, serwery 4U stały się szczególnie popularne wśród dużych korporacji. Wśród wad takich modeli serwerów warto zwrócić uwagę na złożoność chłodzenia i znacznie wysoką cenę. Z tego powodu są one zwykle używane w centrach danych.
Serwery Tower, czyli serwery, których nie trzeba instalować w szafie
Oprócz standardowej obudowy stelażowej dostępne są także serwery typu Tower. Są one podobne do komputerów PC (również mają zazwyczaj pionowy kształt).
Najważniejszą zaletą serwerów Tower jest swoboda umieszczenia takowego serwera w dowolnym miejscu – na stołach, półkach lub w szafach serwerowych. Jeśli obudowa ma odpowiednią konstrukcję, można ją zainstalować pionowo lub poziomo.
Tak więc konstrukcja tych serwerów zapewnia wygodę ich użytkowania w sytuacjach, w których nie ma możliwości zakupu szaf serwerowych. Jednak wadą jest fakt, że mają one większy rozmiar niż pozostałe jednostki. Co więcej, w przypadku konieczności zainstalowania ich w szafie rack, należy zakupić specjalne zestawy montażowe lub zestawy do konwersji serwerów typu tower.
Wnioski
Jednostka miary “U” jest kluczowym elementem w projektowaniu i zarządzaniu centrami danych oraz wszelkimi środowiskami IT, które korzystają z szaf rackowych. Dzięki standaryzacji umożliwia efektywne zarządzanie przestrzenią i ułatwia procesy instalacji oraz konserwacji sprzętu.